Co dělat, když nevíte jak dál?

Některé věci nejsou zdaleka tak těžké, jak se na první pohled zdají, a některé jsou ještě komplikovanější, než doufáte. Mnohokrát jsem měla v životě pocit, že nevím co dělat, že řešení není, že už nemůžu. Ale život mě naučil, že nakonec to vždycky nějak dopadne. Souhlasím, že někdy se ta naděje, že bude zase dobře, hledá opravdu špatně. I přes občasnou dočasnou kapitulaci to ale nevzdávám. Ani nemůžu, život jde prostě dál a nečeká, až se oklepu a načerpám sílu dál se prát.

Co tedy dělat, když vás život semele?

1) Dát hlavu do písku

Dejte si pauzu, soustřeďte se na svoje potřeby a dělejte něco, co vás aspoň trochu potěší. Ne, neradím vám před problémy utíkat (oni si vás stejně najdou), ale hodit je chvíli za hlavu a aspoň trochu dobít baterky, může být velmi prospěšné.

Můžete se zabavit sportem (ale nepřežeňte to – cílem je odpočinout si, ne se zničit), dopřát si drobnou radost (někdo si koupí něco na sebe, já si dám raději čokoládu), posedět s přáteli (ale nic neřešit), okopat záhony, opravit auto, namalovat obraz … nebo cokoliv jiného, co vám udělá dobře (třeba jen na chvíli). V opravdu těžkých chvílích možná nedosáhnete vysloveně pozitivního pocitu, ale i částečná úleva a snížení stresu se počítá. Tak to aspoň vyzkoušejte!

Když to situace dovolí, jeďte na dovolenou. Změna prostředí a inspirativní zážitky dokáží divy, i když se vydáte jen na prodloužený víkend. Starosti ale nechejte doma, oni tam na vás buď v klidu počkají, nebo se vyřeší i bez vás.

Možná si teď říkáte, že v tíživé situaci není na místě myslet na potěšení a zábavu. S tím nemohu souhlasit. Zejména v případě dlouhodobých starostí je nutné zažívat také nějaké pozitivní pocity. Možná právě v těchto chvílích vám prospěje nějaká adrenalinová (ale bezpečná!) šílenost, která vám pomůže vyčistit si hlavu. Nemusíte hned skákat z letadla, můžete se proletět ve větrném tunelu, vyzkoušet bungee katapult, indoor surfing nebo na střelnici vyprázdnit zásobník do terče. Taky jízda motokárou, nějakým parádním autem, tankem či čtyřkolkou vám dovolí na chvíli zapomenout, i když provětrá i vaši peněženku.

2) Sundat klapky z očí

Když se vaše myšlenky točí v bludném kruhu a topíte se v beznaději, je čas změnit perspektivu vašeho pohledu na věc. Je normální, že starosti člověka pohltí natolik, že přestane vidět všechny možnosti a souvislosti. Pomoci může:

  • Kouknout se na věc očima druhých – Jaká východiska a řešení navrhují druzí? Opravdu jsou pro mě nereálná? Vidí druzí problém stejně vážně? Z jakého důvodu je to pro mě těžší než pro ostatní?
  • Kouknout se na věc z jiné perspektivy – Nemá problém také nějaká pozitiva? Co mi změna může přinést dobrého? Nepřehlížím fakta, která mi mohou pomoci nejít řešení? Když problém není možné vyřešit tak, jak bych si přál, není jiné řešení pro mě také přijatelné?
  • Kouknout se na věc z retrospektivy – Už jsem takovou situaci zažil? Podařilo se mi ji vyřešit? Co z minulých zkušeností mohu nyní využít? Jak se na věc budu dívat za rok, za pět let? Už jsem mnoho problémů překonal, proč by to nyní mělo být jinak?

3) Volat o pomoc

Ne vždy musíme všechno vyřešit sami. Já jsem přesně ten typ člověka, co si raději se vším poradí sám. Možná si tyhle věty také říkáte: „Je to jen moje věc. Nikdo mi stejně nemůže pomoci. Nebudu je otravovat. Nechci na ně házet svoje problémy, mají svých dost. Nechci, aby o tom věděli, budou mě litovat.“ Ano, říct si o pomoc a dovolit druhým, aby se mnou problém sdíleli, může být těžké, protože je mnohdy přiznáním vlastního selhání a doprovázeno negativními pocity jako je stud, zahanbení či ponížení. Já bývám tak naštvaná sama na sebe, že se mi moji blízcí raději klidí z cesty a čekají opodál, až budu ochotná pomoc přijmout. Ale už jen vědomí, že na to nemusím být sama, mi pomáhá.

Když nejste obklopeni chápající rodinou a přáteli, můžete v závažných situacích vyhledat pomoc profesionální. Mít svého psychiatra či hodit na terapii k psychologovi je dnes již běžné a rozhodně to neznamená, že jste blázen (spíš naopak). S akutními psychickými problémy je možné obrátit se také na krizové linky. Pamatujte, že sdílený problém je poloviční problém! Sociální, právní a další témata lze zkonzultovat v různých poradnách, google vás jistě poradí.